Jaką deskę tarasową wybrać? Jakie deski tarasowe wybrać?
Jaką deskę tarasowa wybrać?

Jakie deski tarasowe wybrać? Jaka deska na taras?
Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź w poniższym artykule.

Dlaczego Naszym zdaniem warto wybrać deski drewniane na taras?
Nic tak nie dodaje uroku, przytulności oraz poczucia “premium” jak drewno. Zresztą chyba nie bez powodu jest dodawane jako wykończenie w luksusowych samochodach – bardzo dobrze się kojarzy. Zachwyca elegancją, jest proste w użytkowaniu i daje miłe uczucie pod stopą.
Jest to swego rodzaju poszerzenie powierzchni naszego domu/mieszkania, ponieważ po drewnianym tarasie przejdziesz się bosą stopą bez zastanowienia, w przeciwieństwie do innych materiałów.
Oczywiście o drewno trzeba dbać w postaci oleju/impregnatu, natomiast proces ten trwa krótko oraz wykonanywany jest bardzo rzadko, a piękny i zadbany taras i tak zrekompensuje wszystkie włożone weń wysiłki.

Jakie rodzaje desek tarasowych wyróżniamy? 

Mamy do wyboru:

  • modrzew syberyjski, europejski
  • deski egzotyczne: bangkirai, cumaru , ipe lapacho lub massaranduba itp.
  • deski kompozytowe

Modrzew europejski czy syberyjski? Jakie są różnice deski z modrzewia europejskiego a syberyjskiego?

Modrzew europejski rośnie w łagodniejszych warunkach. Jest to drewno bardziej wytrzymałe od sosny, czy świerka i stanowi dobrą alternatywę do najtańszych gatunków drewna na taras w przypadku gdy mamy ograniczone środki finansowe.
Przy odpowiedniej pielęgnacji może wytrzymać co najmniej 15 lat.
Deski z modrzewia syberyjskiego są  bardziej wytrzymałe i stabilne. Ich trwałość ocenia się na min. 15-20 lat. Wynika to z tego, że modrzew  ten rośnie w bardzo trudnych warunkach, skutkiem tego są bardzo małe przyrosty oraz większa gęstość, co powoduje, że jest cięższy i masywniejszy.
Obydwa różnią się nieco wyglądem: modrzew europejski ma bardziej pomarańczową barwę, z kolei modrzew syberyjski jest jaśniejszy, jego barwę można określić jako miodowa. Ich cechą wspólną są występujące sęki, choć i tych nie musimy uświadczyć wybierając deskę premium. Podsumowując, można powiedzieć, iż zarówno modrzew europejski, jak i syberyjski dobrze spełnią swoją role w polskim klimacie. Jednakże deski z modrzewia syberyjskiego w naszych warunkach przetrwają dłużej
i będą cieszyć oko swoim naturalnym pięknem.

Deski z drewna egzotycznego

Deski z drewna egzotycznego z takich gatunków drewna jak massaranduba, bangkirai, cumaru oraz ipe należą do desek o najwyższej jakości. Dzięki swojej gęstości i odpowiedniej twardości mają bardzo dużą odporność na ścieranie, czy też uszkodzenia mechaniczne. Zawierają one bardzo dużo substancji oleistych, dlatego nie chłoną wody, nie ulegają łatwo inwazji grzybów i pleśni.
Bez impregnacji potrafią przetrwać nawet kilkadziesiąt lat, jednak wciąż jest to drewno, dlatego zalecamy by ze względu choćby na brak utraty początkowej barwy olejowanie jest zalecane.

 

Jaki rodzaj powierzchni wybrać (np. w przypadku modrzewia syberyjskiego)?
Deska ryflowana, a może deska gładka?

Deski z ryflem ułatwiają spływanie z nich wody, dzięki czemu nie tworzą się na nich kałuże, a co za tym idzie, deski są mniej narażone na pochłanianie wilgoci oraz pękanie. Dodatkowo ich atutem jest to, iż są antypoślizgowe.
Czy to oznacza, że są o wiele lepsze niż gładkie? Wszystko zależy od pielęgnacji, ponieważ posiadanie ryfli to także większa zachęta dla brudu i kurzu, które będą w nich osiadać.

Dlatego jest to indywidualna decyzja każdego użytkownika drewnianego tarasu, podyktowana również gustem co do wyglądu danej deski.

Jeśli szukasz sprawdzonego doradcy z zakresu elewacji to skontaktuj się z Nami telefonicznie pod numerem telefonu (12) 3450331 lub mailowo biuro@drewnodladomu.pl

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl