Jakie są rodzaje desek elewacyjnych? Jaką deskę elewacyjną wybrać?
Jakie są rodzaje desek elewacyjnych? Jaką deskę elewacyjną wybrać?

Jaki rodzaj deski elewacyjnej wybrać? Jakie są rodzaje deski elewacyjnej I czym się charakteryzują?
Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź w poniższym artykule.

Dobra deska elewacyjna powinna spełniać kilka warunków. Przede wszystkim gatunek drewna powinien być możliwie jak najbardziej wytrzymały, odporny na gnicie, powstawanie grzyba, czy szkodliwy wpływ zewnętrznych warunków pogodowych oraz szkodników. Takie właściwości mają między innymi: modrzew syberyjski, świerk skandynawski oraz drzewa egzotyczne.

Obecnie na rynku istnieje wiele różnych sposobów na urozmaicenie fasady budynków.
Bardzo mocno na popularności zyskuje pokrycie ściany deską elewacyjną, którą przy odpowiednim zabezpieczniu można się cieszyć przez długie lata.

Rodzaje deski elewacyjnej:

Jednym z najtrwalszych rodzajów drewna jest deska elewacyjna z modrzewia syberyjskiego. Gatunek ten występuje jedynie na dalekiej Syberii rosnąc w surowych okolicznościach przyrody. Z uwagi na jego wyjątkową wytrzymałość na warunki atmosferyczne znakomicie sprawdza się on do zastosowań zewnętrznych takich elewacje, tarasy, pergole, ogrodzenia.

Cechą charakterystyczną dla "syberyjczyka" jest gęsta struktura słoi (przyrostu rocznego) z czego wynika zwiększona odporność drewna oraz fakt, iż nie chłonie wilgoci. W związku z tym doskonale radzi sobie w naszym klimacie. Drewno z modrzewia syberyjskiego można łatwo przebarwić na kolor, który przypadnie Ci do gustu. Warto również podkreslić, że niewątpliwą zaletą drewna naturalnego jest jego niepowtarzalność. Każda deska różni się od siebie strukturą słojów i kształtem sęków co daje nam praktycznie nieskończoność różnych wzorów, a co za tym idzie unikalny wyglądu budynku, który zostanie modny na długie lata.

Z biegiem czasu deski elewacyjne z modrzewia mocno ciemnieją, więc warto je zabezpieczyć już przed montażem. Specjalnie dopasowany profil drewniany zapewnia maksymalną ochronę domu przed czynnikami zewnętrznymi (opady, promieniowanie UV czy wiatr), dodatkowo ma większy współczynnik skurczu i niski współczynnik odkształcania. Elewacje drewniane charakteryzują się dobrą izolacją cieplną i są przyjazne środowisku, lecz aby zachować ich właściwości należy odpowiednio o to zadbać. Jak każdy materiał naturalny, również i modrzew syberyjski wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Przy odpowiednio zabezpieczonym drewnie zaleca się minimum raz na 10 lat pomalować je kolejną warstwą powłokotwórczą, która odświeży wygląd oraz pozwoli zachować walory estetyczne na kolejne lata. 

Jeśli chodzi o kształt desek to na rynku obecnie mamy bardzo dużą różnorodność. Klasycznymi wzorami są kształt romboidalny lub tzw. pióro-wpust. Obie opcje występują w różnych szerokościach i długościach, zwykle jednak nie dłuższych niż 6m i nie szerszych niż 15 cm.

Przy zastosowaniu desek z tzw. wrębem możemy dodatkowo skorzystać z opcji niewidocznego montażu, który pozwala ukryć wkręty potrzebne do zmontowania konstrukcji. Bywa jednak czasem i tak że nawet wkręty mogą pełnić funkcję ozdobną, dlatego też istnieje możliwość wybrania ich w kolorze starego złota. Niewątpliwie ciekawym połączeniem jest zastosowanie takiego zestawu w połączeniu z deską opalaną, która jest następną opcją urozmaicenia elewacji budynku.

Deska opalana to kolejny bardzo dobry wybór na elewację.
Deski elewacyjne z modrzewia syberyjskiego opalamy, by uzyskać nie tylko niesamowity efekt wizualny, ale także zabezpieczyć drewno przed szkodnikami i jest o wiele bardziej odporna na ogień. Drewno palone jest odporne na biodegradację i nie wymaga zabezpieczania. Elewacja z opalanego drewna prezentuje się zjawiskowo

Kolejnym popularnym rodzajem drewna które ma zastosowanie przy elewacjach jest świerk.
Deski świerkowe posiadają jasny, lekko żółtawy kolor dlatego też czasami są nazywane drewnem białym. Podobnie jak przy modrzewiu syberyjskim należy zabezpieczyć je przed montażem za pomocą odpowiednich środków chemicznych.

Deski elewacyjne świerkowe są dobrym rozwiązaniem ze względu na cenę i długowieczność, bo dobrze zabezpieczona elewacja świerkowa będzie służyć Ci przez długie lata (i zimy 😉)

Kolejny rodzaj to egzotyki, czyli drewno egzotyczne.
Dla przykładu Ayous jest wyjątkowo lekkie, nie posiada żywicy i sęków, dlatego jest wyjątkowe pod względem dekoracyjnym, ale również ze względu na swoje właściwości dobrze zabezpieczone.
Nazywane jest "zimnym drewnem" (nie nagrzewa się w przeciwieństwie do innych gatunków drzew),
dlatego genialnie nadaje się nie tylko na elewację na której będzie się pięknie prezentować, ale również do sauny.

Drewno Abachi jest trwałe i stabilne,bo jest podane obróbce termicznej.

W wyniku rozkładu celulozy drewno nie zawiera zbytnio substancji odżywczych koniecznych dla rozwoju grzybów gnilnych. Zdaniem wielu fachowców ,jak i ekspertów drewno to nie wymaga malowania

Podsumowując: elewacja drewniana jest inwestycją na długie lata. Podkreśla bryłę budynku a także daje dodatkowe korzyści: wycisza hałas, zapewnia komfort cieplny, a ponadto łatwo oddaje wilgoć. Regularnie pielęgnowana, może przetrwać w dobrej kondycji wiele lat, ciesząc nasze oczy pięknym, naturalnym wyglądem.

Jeśli szukasz sprawdzonego doradcy z zakresu elewacji to skontaktuj się z Nami telefonicznie pod numerem telefonu (12) 3450331 lub mailowo biuro@drewnodladomu.pl

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl